Modely na dálkové ovládání pro malé i velké

1606

Modely na dálkové ovládání jsou především oblíbenými hračkami mezi dětmi, avšak velké množství příznivců RC modelů se najde i mezi dospělými. U dospělých jedinců pak už nejde o pouhé „hraní“, ale o plnohodnotný koníček. Modeláři si své prototypy známých aut či letadel buďto kupují, anebo spíše sami sestavují a podrobují je neustálému zdokonalování.

Zkratka RC vznikla z anglického slovního spojení radio controled, což napovídá o způsobu řízení modelů. RC model je řízen přes rádiový signál a to tak, že vy vysílačem pomocí ovladače nebo volantu modelu určujete směr jízdy či letu a v modelu upevněný přijímač jím podle signálu pohybuje.

Modely na dálkové ovládání jsou vlastně zmenšenými kopiemi letadel, lodí, aut a spousty dalších dopravních prostředků. Modeláři nejčastěji tvoří různé repliky známých lodí jako např. Titanic. O moc pozadu však nejsou ani vojenské letouny či pirátské lodě, které jsou oblíbené zejména mezi dětmi. Různé typy aut a formulí se zase řadí mezi neprodávanější RC modely vůbec.

Pokud se také z tvoření modelů na dálkové ovládání stal váš koníček, pak je škoda nechat si své výtvory jen pro sebe. Modeláři svému hobby obětují spoustu svého volného času, a aby mohli dát své umění na obdiv a inspirovat se technikami svých kolegů, tak pořádají spoustu výstav a srazů. Na spoustě míst se také konají veřejné závody RC modelů, kde můžete porovnat rychlost jízdy svých formulí nebo tempo letu letounů.

Auta, lodě a letadla jsou bezpochyby nejrozšířenějšími RC modely. Popularitu ale získávají i nové stroje jako motorky, tanky nebo nákladní auta. Pokud v létě vyrážíte k vodě a nechcete se nudit, pořiďte si RC model lodi či ponorky a o zábavu máte u vody postaráno.