Udržitelná domácnost: 5 tipů, jak snížit ekologickou stopu

1342

Udržitelnost je škála a je jen na nás, do jaké míry se jí otevřeme. Třídění odpadu není pro většinu republiky již žádná novinka, postupně si také začínáme být vědomi nesmyslnosti jednorázových obalů. Pojďme se dnes posunout zase o level výše, tentokrát na poli kuchyně a koupelny.

Nahraďte celulózu

Role papírových utěrek dnes nechybí skoro v žádné domácnosti, na kuchyňské lince i v koupelně, je ale její přítomnost tak důležitá a nenahraditelná? V nutných případech, jako je např. utírání mastnoty, se jistě hodí, pro běžné použití ale existují i udržitelnější varianty. Bavlněná či konopná utěrka je to, co opravdu potřebujeme. A to včetně udržování lesklých ploch, jako jsou zrcadla, okna a skleněné dveře. Pokud jste však v úklidu náročnější pratelné hadry z nejrůznějších ekologických materiálů vás zaručeně nezklamou.

Zpátky v minulosti

Tekutá mýdla, sprchové gely, šampony a kondicionéry se staly nezbytnou součástí běžných dnů. Když vám řeknu, že se dají nahradit tuhými variantami, nikoho z vás to pravděpodobně nepřekvapí, protože kostku mýdla dokážeme použít všichni. Horší je se k této variantě vrátit z pohodlného světa úzkostného lahvičkování všeho, co mydlí. Na trhu se setkáme s širokou nabídkou tuhých mýdel na tělo i obličej, včetně tuhých variant klasických vlasových přípravků.

Prádelní šňůra

Toto ekologicky nenáročné zařízení, v kombinaci s potřebným množstvím kolíčků na prádlo, je naprosto plnohodnotnou náhradou sušičky prádla. Postrádá určitých výhod sušičky, to ano, rozhodně to není tak rychlé a pohodlné. Nicméně využitím potenciálu sušáku jednoznačně prodlužujete životnost prádla, materiál se neopotřebuje tak rychle, a zbytečně tak nespotřebováváte další elektrickou energii k jeho vrácení do koloběhu šatníku ani na koupi nových kousků. Ať už jste tým drsných ručníků ošlehaných větrem, nebo tým měkoučkých ručníků ze sušičky, zvažte prosím, jestli je nutné tento spotřebič uvádět do chodu s každým praním, při nejmenším v letních měsících.

Máte rádi ekologii? Vyzkoušejte ekologické produkty Greenway!