Nanotechnologie: 3 důvody, proč nám zachraňují budoucnost

1487

Je jen otázkou času a našich činů, jak bude za pár let Země vypadat. Svět se stále točí, vývoj směřuje kupředu, nanotechnologie nám mohou podstatně usnadnit život. Nanometr (nm) je jedna miliardtina metru, proto tento druh inženýrství umožňuje manipulaci s jednotlivými atomy. V jakých konkrétních oblastech můžeme tedy využít tohoto potenciálu?

Změna klimatu

Se změnou klimatu bojujeme různými způsoby, jedním z nich můžou být právě nanotechnologie. Baterie, které mohou akumulující více energie pro elektromobily, nebo nanosoučástky solárních panelů, které zvyšují plochu přijímající sluneční světlo.

V budoucnu by nanotechnologie mohla také umožnit objektům získávat energii z jejich prostředí, výrobu energie z pohybu, světla, změn teplot, glukózy a dalších zdrojů s vysokou účinností přeměny.

Samoregenerace

Nanotechnologie mohou hrát roli také v regeneraci materiálu, při poškození. Například rozptýlení nanočástic v celém materiálu znamená, že tyto částice mohou migrovat a vyplnit praskliny, které se objeví. Zabránilo by se tak malým poškozením, aby se rozrostly ve velké, problematičtější trhliny. Změna struktury materiálů v nanoměřítku jim může přidat také některé důležité vlastnosti jako je hydrofobie, voděodolnost.

Senzory

Všudypřítomné senzory kontrolující chod a funkce staveb, přístrojů a zařízení, také zabraňují vzniku poškození materiálu. Obzvláště s využitím nanotechnologií jsou menší, složitější a energeticky účinnější. Taková zařízení, s velmi jemnými vlastnostmi, lze i při nízkých nákladech tisknout ve velkém množství na pružné plastové role. Tím se otevírá možnost umístění senzorů na kritických místech do mnoha nepřístupných bodů v prostředí jako jsou mosty, letadla nebo jaderné elektrárny.

Máte rádi ekologii? Vyzkoušejte ekologické produkty Greenway!