3D tisk je stále oblíbenější

1873

3D tiskárna nabízí uživatelům možnost výroby téměř jakéhokoliv trojrozměrného objektu. Je možné si vytisknout 3D modely podle svých představ, potřeb a přání. Uživatelé si mohou daný objekt navrhnout sami dle své fantazie nebo si najít určitý konkrétní předmět na internetu, kde naleznou již hotový návrh předmětu. Dle tohoto návrhu si pak výrobek vytisknou.  

3D tisk můžeme například použít také při výrobě prototypů. Pokud si na 3D tiskárně vytisknete model nového výrobku, tak můžete snadno výrobek otestovat, zda je použitelný a vhodný pro koncového spotřebitele. Takovýmto způsobem velmi lehce otestujete tvar výrobku a jeho velikost. V případě, že zjistíte, že není vhodný a má mít například jiný vzhled nebo vlastnosti, tak si velmi rychle model upravíte. Čas strávený nad úpravou modelu je zanedbatelný a investice do použitého materiálu jsou velmi malé. Toto jsou velké výhody 3D tisku oproti klasickým způsobům výroby prototypů, kterými jsou například odlévání nebo obrábění.

3D tiskárna je výborným pomocníkem i v našich domácnostech. Můžete si sami velmi jednoduše vytisknout model nejrůznějších praktických pomocníků nebo doplňků do domácnosti a zkrášlit si tak Váš domov. Pokud se rozhodnete vylepšit interiér vašeho bytu nebo rodinného domu, tak si podle svých přání a představ můžete navrhnout praktický nebo i estetický doplněk vaší domácnosti. Stačí použít svoji fantazii a estetické cítění. Pokud nechcete být kreativní a chcete se nechat inspirovat, tak zvolte návrh hotového předmětu.

Na internetu je možné naleznout návrhy již hotových výrobků. Jsou to například nejrůznější návrhy stojánků, věšáků, krabiček, cedulek, pouzder, podložek a dalších modelů. Není problém také tisknout umělecké předměty, ozdoby nebo sošky.

3D modely používají firmy nebo společnosti pro komerční účely, ale také v oblasti vědy, výzkumu nebo v medicíně. V současné době je 3D tisk využíván téměř ve všech oborech. Používají ho, ale také uživatelé pro soukromé účely. Mohou si vytvořit zmenšenou nebo zvětšenou kopii modelu nebo nějakého předmětu. O 3D tisku se mnohé dozvíte i na některých školách, které tuto technologii využívají – adsstudio.cz