Jak vybrat tu správnou autobaterii pro náš vůz

1189

Jak na to, když chceme vybrat správnou autobaterii?

Tu správnou autobaterii pro náš vůz můžeme vybrat několika způsoby. Můžeme zkontrolovat příručku k našemu vozidlu a zjistit, jaké parametry by měla startovací baterie podle výrobce mít. Těmito parametry jsou minimální kapacita, rozměry, pólování a startovací proud. Vůbec nevadí, pokud zakoupíte startovací baterii, která má lepší parametry, než jsou udané od výrobce. V těchto případech by bylo dobré se obrátit na firmy s profesionálním přístupem. Je to naopak dobře, protože v zimním období, kdy startovací baterie trpí nejvíc, tak získáte rezervu v kapacitě, ale také ve startovacím proudu.

V případě, že nemáte příručku k vašemu vozidlu, tak můžete vybrat vhodnou startovací baterii podle katalogu některého z výrobců. Tyto katalogy vám dávají možnost snadno vyhledat váš typ vozidla a nabídnout vám startovací baterii, která je pro vaše vozidlo výrobcem doporučená a má ty správné rozměry a parametry.

Nabídku různých značek baterií naleznete na honoris.cz, kde vám rádi poradí s výběrem vhodné baterie i po telefonu. Firma Honoris a.s. spolupracuje s předními světovými dodavateli a působí na českém trhu od roku 1996. Prodává také vlastní značku baterií Brit.

Další možností je zjištění parametrů podle původní startovací autobaterie. Nejdříve zjistěte rozměry baterie. Změřte si původní baterii nebo prostor, který je pro baterii určen. Podle parametrů vaší současné autobaterie zjistíte další údaje, jako je napětí. U většiny osobních automobilů je to 12V.

Dalším faktorem pro koupi správné startovací autobaterie je zjištění její kapacity. Pro benzínové motory to bývá 60Ah a pro dieselové motory je to 70Ah a více. Čím větší je kapacita autobaterie, tím delší čas je baterie schopná napájet palubní elektroniku. Důležitý je také startovací proud. Obecně platí, že dieselové motory jsou náročnější, než benzínové motory. Dále zjistěte pólování. Baterie může mít umístění kladného pólu vpravo nebo vlevo. Převážná většina osobních vozidel má umístěn kladný pól vpravo, ale jsou zde výjimky a těmi jsou hlavně automobily vyráběné v Asii, které mají kladný pól umístěn vlevo. Tento parametr je velmi důležitý, protože přívodní kabely mají určitou délku a pak pólování nelze zaměnit.