Hypotéky 2019 – situace v novém roce

1932

Za poslední měsíce velmi klesá zájem o sjednání hypoteční půjčky. V prosinci loňského roku stouply opět sazby a přilákaly ještě méně lidí nežli na podzim. Dle dat z loňského roku zatěžovala hypotéka 21,1% domácností a její momentální úroková sazba se vyšplhala až  3,4% na p.a. Přitom například v Praze vzrostla cena bytů o 18% za rok. Mnoho lidí se obává špatného načasování a následně nevýhodného úvěru, který má běžně dobu fixace úroku v rozmezí 3 až 5 let.

Zajímavé však je, že za poslední rok počet půjček na bydlení sice klesá, avšak průměrná cena se zvýšila o 120 000 Kč. Na základě těchto dat se ČNB rozhodla vydat nové podmínky pro získání hypotéky, které platí od října minulého roku. Proto nežli se pustíte do jakéhokoli jednání, výrazně doporučujeme vyhledat pomoc odborníka.

Mít vlastního finančního poradce má mnoho výhod od předání cenných informací, spočítání vašich úspor, tvorbu finančního plánu až po pomoc při vyřizování vaší žádosti v bance. Zároveň má vždy aktuální informace a přehled o situaci což eliminuje možnost špatné volby. Mnoho institutů v návaznosti na poslední měsíce jde lidem naproti a zlevnili hypotéky již nyní, váš finanční poradce vám jistě najde tu nejvýhodnější.

Vzhledem k tomu,že dle změn z roku 2017 nemůže člověk získat stoprocentní hypotéku, je dobré zjistit si pár tipů jak si co nejvíce pomoci a kde peníze získat.

  • První a nejjednodušší možnost je dofinancování. V ideálním případě vám vypomůže bez úroku příbuzný či někdo z přátel, avšak stále je zde možnost úvěru. Je třeba však zmínit, že nebankovní úvěry bývají velmi nevýhodné a předražené, proto je lepší si raději vzít ze stavebního spoření, je-li to možné. Není však jisté, že to bude možné, protože některé banky chtějí podepsat prohlášení, že vaše finance nepocházejí z jiného úvěru
  • Zastavení jiné nemovitosti také bývá řešením nepříjemné situace, ale je nutno vzít v potaz možný dopad, někteří rodiče se snaží pomoci svým potomkům touto cestou, čímž na sebe přenáší riziko. Banky na tuto možnost přihlíží vesměs pozitivně.
  • Daňová optimalizace je možnost, jak si pomoci. Rodiny s dětmi, živnostníci i firmy mohou využít velké spektrum slev na daních. V případě správného využití sice neplatíte státu tolik, ale může však nastat situace, že pro banku nebudete dostatečně bonitní. V případě financování bydlení hypotečním úvěrem se totiž částka ověřuje až po všech slevách a odečtech. Někdy je tudíž nutno zvážit, jestli rok slevy neuplatnit a přiznat tak plnou výši příjmů.

Pokud vás zajímá úvěru, která by vám byla nabídnuta, je zde mnoho způsobů, jak si jí zjistit. Pokud se vám však nechce osobně do banky, nebo volat finančnímu poradci, je zde také online hypoteční kalkulačka, kde nastavíte parametry a zjistíte alespoň předběžný odhad vašich možností.